poniedziałek, 5 grudnia 2022

Świąteczne rekomendacje!

Świąteczna AKCJA REKOMENDACJA: Idą Święta, pogodzie na przekór wyjdziemy im na spotkanie. Przed nami świąteczne rekomendacje, lektura świetna w komplecie z herbatą i pierniczkami. I choć modne są ostatnio książki adwentowe z rozdziałem na każdy przedświąteczny dzień, my poczytamy tak zwyczajnie, po kawałku lub na raz, ale ze smakiem i dzwoneczkami w sercach.

1) Przygody Amelii Bedeli to amerykański klasyk, cudo jedyne w swoim rodzaju. Amelia jest gosposią, która do wszystkiego podchodzi z wielkim zapałem, choć zwykle wychodzi jej nieco na opak:) W książce "Amelia Bedelia i Boże Narodzenie" w przekładzie Wojciecha Manna zwariowana gosposia między innymi zamiast bombek wiesza na choince piłki, wszak bombki mogą być bardzo niebezpieczne. Najlepszą recenzję pisarce Peggy Parish wystawił jeden z młodych czytelników: "Nienawidzę czytać, ale Pani książki sprawiają, że zmieniam zdanie".

2) Także Basi przedstawiać nie trzeba. Seria o Basi cudownie tłumaczy młodszym dzieciom świat, często bawi, czasem wzrusza, zawsze porusza tematy ważne dla młodych czytelników. Tym razem mama złamała rękę tuż przed Świętami. Czy więc w ogóle się odbędą? Kto o wszystko zadba? Nie będę zdradzać...:)

3) Moi mali ulubieńcy z klas 2 i 3 świetnie znają Findusa, bo spotkaliśmy się z nim w zeszłym roku. I też na pewno poleciliby jego przygody kolegom. Seria przygód staruszka Pettsona i jego gadającego kota Findusa zachwyca już od lat. "Goście na Boże Narodzenie" to jedna z 2 odsłon Świąt w zagrodzie Pettsona. Zamiast Basi tym razem to kot bierze się do roboty i razem z uczynnymi sąsiadami ratuje Święta. Polecam również troszkę grubszą pozycję pt. "Niezwykły święty Mikołaj".

(Patrycja Szczerba)

AKCJA REKOMENDACJA

#NPRCz 2.0

#Ministerstwo Edukacji i Nauki

#Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego




Etwinningowe zmagania

 Dlaczego zmagania? Bo jest trudno. Ale działamy. Dawniej projekty Etwinning były doskonałą współpracą ze szkołami, często zagranicznymi i dawały nam sporo satysfakcji. Dużo się uczyliśmy, dobrze się bawiliśmy. Zrobiło się trudniej, natykamy się na techniczne problemy, ale próbujemy sobie z nimi radzić. Tym razem założyliśmy padlet i objeżdżamy problem objazdem:) Oto nasz filmik z zadaniem nr 1 - projekt "Z ekobiblioteką przez pory roku."



poniedziałek, 14 listopada 2022

Akcja rekomendacja: Seria komiksów "Dog Man"

 

Młodym miłośnikom komiksów tej serii przedstawiać nie trzeba. Ale nie zaszkodzi poszukać dla niej kolejnych fanów. I to nie tylko tych najmłodszych. Dorośli też się wciągną, uśmieją, a przy tym oderwą nieco od szarej codzienności. Komiksy z serii "Dog Man" są bajecznie kolorowe i niesamowicie komiczne. Choć niektórym ich okładki i temat przewodni mogą się wydawać nieco bzdurne, kochają je dzieci na całym świecie.

Twórcą komiksu jest Dav Pilkey, twórca "Kapitana Majtasa". Wszystko zaczyna się od pewnej nieudanej policyjnej akcji, w wyniku której powstaje człekopies - człowiek z głową psa. Ruszamy więc z nim do walki z przestępcami, zwłaszcza podstępnym Kotem Petem.

Często nawet dzieci, które nie lubią czytać, sięgną po komiks. Bo nie są grube i zniechęcające. Bo są kolorowe. Bo łatwiej je zrozumieć. Bo akcja jest wyrazista i wartka... Można by długo wymieniać. Lecz po co? Lepiej sięgnąć po komiks.

AKCJA REKOMENDACJA

#NPRCz 2.0

#Ministerstwo Edukacji i Nauki

#Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego




wtorek, 8 listopada 2022

Akcja Rekomendacja: "30 znikających tramopolin"

 

Akcja Rekomendacja

Z malutkim poślizgiem poleca się kolejna książka z naszych nowości. Tym razem jest to swoiste wyzwanie pisarskie: jedna historia opowiedziana na 30 różnych sposobów. Niewinna historia o wakacyjnym popołudniu przesuwa się przed naszymi oczyma jak wzór w kalejdoskopie. Odwracamy kartkę i odsłania się kolejna historia. Mamy wersję dla słuchowców i wzrokowców, wersję wierszowaną i SMS-ową, historię opowiedzianą w wymyślonym języku, całe opowiadanie jako jedno zdanie, jako limeryk lub piosenka. Dla każdego coś dobrego, od koloru do wyboru:)

Ten niezwykły projekt to dzieło Doroty Kassjanowicz. Sam pomysł nie jest nowy. Impulsem do powstania książki były "Ćwiczenia stylistyczne" Raymonda Queneau.

A najlepsze zostawiono nam na koniec. Tu bowiem znalazło się miejsce na opowieść czytelnika. Możemy puścić wodze wyobraźni i poszukać w niej własnej wersji "znikającej trampoliny".

#NPRCz 2.0

#Ministerstwo Edukacji i Nauki

#Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego




poniedziałek, 24 października 2022

Akcja Rekomendacja: Seria Mali Wielcy

 

AKCJA REKOMENDACJA

#NPRCz 2.0

#Ministerstwo Edukacji i Nauki

#Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Nasi Zerówkowicze szykują się właśnie do bibliotecznego projektu związanego z ... nowiutką i pięknie wydaną serią "MALI WIELCY". Wydane przez Smart Books książeczki w przystępny sposób przybliżają dzieciom postaci słynnych ludzi. Każda z nich jest wspaniale zilustrowana i stanowi źródło inspiracji do pracy z młodszymi uczniami i przedszkolakami. Dzięki książeczkom poznajemy losy znanych milionom ludzi artystów, naukowców itp., śledzimy historię ich życia i poznajemy różne ścieżki prowadzące do spełniania swych marzeń. Zazwyczaj biografie słynnych osób skierowane są do starszych odbiorców - tu otrzymaliśmy bardzo udaną wersję dla młodszego czytelnika. Książeczki znakomicie nadają się do wspólnego czytania. Sprawdzą się też jako lektura dla samodzielnego czytelnika na początki jego drogi mola książkowego;)

Życzę przyjemności przy zapoznawaniu się z tą serią. Zakupiliśmy ją dzięki dotacji z NPRCz 2.0.




wtorek, 18 października 2022

Akcja Rekomendacja: "Szkoła Magicznych Zwierząt"

 Akcja rekomendacja: Poznajemy książki zakupione w ramach dotacji z NPRCz 2.0

Co byśmy zrobili, gdyby nasz wychowawca niespodziewanie wyjechał i zastąpiła go ekscentryczna nauczycielka, która do tego zna się na magii? A w dodatku ma brata, który prowadzi Sklep z Magicznymi Zwierzętami? Przeprowadzka do innego miasta i nowa szkoła nagle przestają być straszne, a Ida zyskuje nowych przyjaciół, (uwaga spoiler) nie tylko ludzkich;)
„Szkoła Magicznych Zwierząt” to wspaniała seria dla dzieci autorstwa Margit Auer. Kto z nas nie marzył o gadającym zwierzaku, przyjacielu na dobre i złe. Lisie, żółwiu, czy pingwinie – zwierzaku, który zdecydował się pokolorować naszą codzienność. Dzięki nowej nauczycielce i magicznym zwierzętom klasa, w której każdy, jak to zwykle bywa, miał jakąś etykietkę: kujona, łobuza, foszastej księżniczki itp., staje się magiczną wspólnotą. Bo razem jest zdecydowanie łatwiej… i weselej. Zapraszam do lektury. Polecam także film na podstawie powieści, znajdziecie go między innymi tutaj: https://nhef.pl/baza.../szkola-magicznych-zwierzat-nowosc
#NPRCz 2.0
#Ministerstwo Edukacji i Nauki
#Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego






czwartek, 13 października 2022

Nowości, nowości na pokładzie:)

 

Przyjemność najlepiej dawkować. Przed nami druga porcja nowości zakupionych w ramach dotacji z NPRCz.

#NPRCz 2.0

#Ministerstwo Edukacji i Nauki

#Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego




poniedziałek, 10 października 2022

AKCJA REKOMENDACJA: "8+2 i ciężarówka"

 

Akcja rekomendacja: Poznajemy książki zakupione w ramach dotacji z NPRCz

Dzisiaj pierwszy tom serii książek detektywistycznych dla dzieci „8+2” – „8+2 i ciężarówka”.

Autorka serii Anne-Catharina Vestly jest norweską pisarką cieszącą się w Norwegii taką samą sławą jak Astrid Lindgren w Szwecji. A to już naprawdę o czymś świadczy!

Seria „8+2” opisuje rodzinę z ośmiorgiem dzieci mieszkającą w malutkim mieszkaniu w Oslo. Ta sympatyczna rodzinka szybko zyskała popularność w Norwegii, a jej przygody doczekały się wersji telewizyjnej i kinowej.

W pierwszej części serii w niewytłumaczalny sposób znika zielona ciężarówka zapewniająca rodzinie utrzymanie. Nad takim faktem nie można po prostu przejść do porządku dziennego, więc członkowie rodziny postanawiają jej poszukać. Poszukiwania prowadzą do wielu zabawnych, czasem nawet wzruszających perypetii i niespodziewanych zwrotów akcji. Pomysłowe dzieciaki: Maren, Martin, Marta, Mads, Mona, Milli, Mina i Morten przy pomocy babci i sąsiadów nie tylko doprowadzają do happy endu, ale też gwarantują czytelnikowi solidną porcję rozrywki. Wydawca poleca książkę dla grupy wiekowej 5+, ale można śmiało stwierdzić, że to lektura dla każdego. Ta ciepła opowieść o dużej rodzince, która czerpie z tego, co dał jej los i wspaniale radzi sobie z wszelkimi trudnościami, powinna znaleźć się na każdej dziecięcej półce.

Ja zaś muszę z radością podkreślić, że cała seria zajęła już miejsce na naszej bibliotecznej półce i czeka na pierwszych czytelników.

#NPRCz 2.0
#Ministerstwo Edukacji i Nauki
#Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego




poniedziałek, 3 października 2022

Noc Bibliotek 2022

 

Noc Bibliotek 2022 – To się musiało powieść:)

Już za nami Noc Bibliotek 2022. Nasi nocni czytelnicy okazali się bardzo zaangażowani i supergrzeczni – dziękujemy za wspólną zabawę. 

Uczestnicy brali udział w podchodach bibliotecznych w szkole oraz wyprawili się do Biblioteki Publicznej w Krokowej, gdzie z latarkami myszkowali wśród regałów, rozwiązując biblioteczną krzyżówkę. Urządziliśmy sałatka show – wachlarz sałatek był naprawdę imponujący. W międzyczasie nie zabrakło dzikich harców, wojen na poduszki i zabawy przy muzyce. 

Na koniec obejrzeliśmy film pt. „Czworo dzieci i coś” nawiązujący do powieści E. Nesbit. Do snu słuchaliśmy powieści „Odkrywca” zakupionej w ramach dotacji z NPRCz. 

Jak na biwak w szkole, pospaliśmy całkiem długo. Do zobaczenia za rok:)





Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2022

Październik  jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W tym roku hasłem miesiąca jest: Czytamy dla pokoju. 

Oprócz lekcji dla dzieci poświęconych tej tematyce, odbędą się konkursy wykorzystujące książki z NPRCz.


klasy 1-3 – Czytaj-Duchy do poduchy. Wypożyczamy książkę (z NPRCz), czytamy wieczorami przed snem, sami lub z rodzicem, po przeczytaniu fragmentu kolorujemy w kalendarzu (karta pracy pobrana w bibliotece) duszka na dany dzień. Po skończeniu książki przygotowujemy z rodzicami plakat reklamujący przeczytaną książkę i przynosimy go do biblioteki (praca konkursowa). Akcja trwa do końca listopada.






klasy 1-3 klasowo w szkole – z nauczycielem wychowawcą


N - Nie


P – pękamy -


R - razem


Cz – czytamy!



- klasy 4-8


N - Nuda


P – i plucha vs


R - relaks


Cz- i czytanie


uczniowie wypożyczają książkę (z NPRCz) – po przeczytaniu piszą recenzję książki lub nagrywają filmik z recenzją. Tekst lub film publikują w wyznaczonym miejscu. (konkurs dla uczniów). Akcja trwa do końca listopada.


Zapraszam serdecznie do udziału!





Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2022

Po raz kolejny zapraszamy do wspólnego głośnego czytania. Klasom 1-3 czytają ich wychowawcy, w klasach 4-8 poloniści lub wybrani uczniowie. W tym roku skorzystamy z książek zakupionych w ramach NPRCz.

www.nprcz.pl

https://www.gov.pl/web/kultura

www. bn.org.pl





Zakupy z NPRCz

 Już dostępne są pierwsze książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2.0 na lata 2021-2025. Cieszymy się niezmiernie, że mogliśmy poszerzyć naszą ofertę o książki atrakcyjne dla młodych czytelników. Zapraszamy do wypożyczania!

https://nprcz.pl/

https://www.bn.org.pl/

https://www.gov.pl/web/kultura




Narodowe Czytanie 2022

W ramach  Narodowego Czytania 2022 czytaliśmy "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Po raz drugi Szkoła w Krokowej wzięła udział w tej ogólnopolskiej akcji. Zaprosiliśmy przedstawicieli władz gminnych i lokalnych organizacji pozarządowych oraz nauczycieli naszej szkoły. Nasi lektorzy czytali fragmenty wybranych ballad i romansów. Dziękujemy za wspólne czytanie w tegorocznej edycji!




poniedziałek, 1 sierpnia 2022

Wakacje z rodzinką Hardych - Zacznij tydzień z książką!

   

     Większość z nas korzysta z uroków lata. Wspinamy się, zwiedzamy, leniuchujemy, pływamy, serfujemy, jemy lody, opalamy się, gramy w piłkę… Lista naszych wakacyjnych aktywności jest po prostu nieskończona. W moim przypadku na jej czele stoi oczywiście czytanie, bo co innego bibliotekarki mogłyby lubić najbardziej;) Czytanie sprawdzi się zawsze i wszędzie:

- w deszczowe dni,

- gdy padamy z nóg po długiej wspinaczce,

- gdy ukończyliśmy budowę olbrzymiego zamku z piasku, a na skórze dłoni i stóp mamy już kąpielowy kożuch,

- w autobusie i w pociągu,

- na pikniku pod jabłonką

- gdy czekamy, aż ryba zacznie brać…

    Dzisiejsza polecajka to przezabawna trylogia opowiadająca o rodzince Hardych. Hardzi wyglądają prawie jak ludzie. I zachowują się prawie jak ludzie. Dlatego, że Hardzi udają ludzi, a zdemaskować mogłyby ich jedynie dzieci, bo tylko one patrzą uważnie na światJ Do tej pory jednak rodzince udaje się żyć w bliźniaku, pracować, chodzić do szkoły, a n
awet … wyjechać na wakacje. Jak chyba się już domyślacie, Hardzi jak to hieny uwielbiają chichotać. I choć ostatnie zdanie wygląda jak część dyktanda ortograficznego, zapewniam Was, że czytelnik także chichocze czytając, zwłaszcza dowcipy pana Hardego, który wymyślaniem kawałów zarabia na życie.

    Polecam wszystkie części. Życzę Wam kolejnego fantastycznego tygodnia wakacji.

Wasza Bibliotekarka

„Rodzinka Hardych”, „Rodzinka Hardych na ratunek”, „Rodzinka Hardych na wakacjach”, autor: Julian Clary, Wydawnictwo Adamada 

poniedziałek, 13 czerwca 2022

Ratunku! Ta książka parzy!;)

 

    Czytaliście kiedyś książkę, która za nic w świecie nie chciała zostać przeczytana? Bo my tak:) Nie było łatwo. Książka broniła się każdą stroną, akapitem i literką. Musieliśmy ją mocno trzymać, bo wyrywała się na wolność. Parzyła w palce, lub groziła ich obcięciem. Ukrywała części zdań. Albo zmniejszała tekst. To nic ciekawego dla dorosłych, których już dogoniła dalekowzroczność;) Książka ta potrafi wymyślać nowe wyrazy, a jedne literki ukradkiem wymieniać na inne.

    A wszystko to, kiedy już zapakujemy nasze dziecko pod kołdrę i tak naprawdę chcemy czytaniem ukołysać je do snu. Wypróbowaliście tę metodę? Zwykle działa? Nie tutaj:)

    Co gorsza, gdy dziecko już przysypia i możemy skończyć czytać i zgasić światło… książka ma swoje zdanie na ten temat.


    Polecamy bardzo mocno. Nie jest to obszerna pozycja, ale każda strona jest świetną zabawą i dla dzieci, i dla dorosłych. Niemniej: czytacie na własne ryzyko:)


Tytuł: „Książka, która nie chciała być czytana”

Autor: David Sundin

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Przedział wiekowy: 3 + ...


wtorek, 25 stycznia 2022

 Dzień Kubusia Puchatka

18 stycznia 2022 r. spotkaliśmy się, aby uczcić dzień najsympatyczniejszego misia na świecie. 

To Winnie, w Polsce Kubuś, był pierwszą maskotką Krzysia, syna A. A. Milne. Potem pojawiły się kolejne maskotki, a co za tym idzie kolejni mieszkańcy Stumilowego Lasu. "Kubuś Puchatek" został wydany w Londynie 14 października 1926 r. Od tej pory, mimo swoich niemalże już 100 lat, bawi i uczy dzieci na całym świecie. A zabawki Krzysia zamieszkały w nowojorskiej bibliotece publicznej.

We wtorek chętne dzieci ze świetlicy wzięły udział w zajęciach bibliotecznych z okazji Dnia Kubusia Puchatka. Czytaliśmy opowiadanie o Kubusiu i jego przyjaciołach, rozwiązaliśmy quiz na temat bohaterów książki, dowiedzieliśmy się ciekawych faktów na temat jej autora i historii niedźwiadka Kubusia, a także wykonaliśmy własne misie - z papierowych talerzyków. Nie mogło zabraknąć małego co nieco. To był zdecydowanie udany dzień:)